REGRESS

Historie

Je to zvláštní. Když se zamyslím nad historií skupiny , vybaví se mi v mysli zejména fakt, že každý kdo prošel Regressem v něm nechal jasnou a nesmazatelnou stopu. Kapelu jsem zakládal spolu s bratrem Markem Miškovčíkem a dalšími našimi kamarády (Petrem Klementem a Martinem Protivou ) v roce 1993. Byly to tehdy nadšené roky a zažilo se spousty srandy. V Plzni tehdy fungoval jako hlavní centrum plzeňského hudebního podhoubí HifiClub, kde se minimálně jednou až dvakrát týdně hrálo a pařilo. I to byl asi jeden z hlavních důvodů, proč v té době v Plzni fungovalo tolik amatérských kapel.

Video z r.1995 - ukázka ( 10 MB)

V roce 1995 přišel první z výrazných mezníků kapely, kdy se můj bratr a nadějný banjista rozhodl odejít z Regressu a zanedlouho i ze zdravotních důvodů zcela skončit s muzikou. Po odchodu bráchy došlo k dost zásadní obměně obsazení skupiny - s neopakovatelný dvojhlas tvoří Jitka Justová s Albínou Moričovou - Pethsovou, na mandolínu hraje Honza Bíba, já kytaru a celou sestavu uzavírá Honza Černý na basovou kytaru. Celkový zvuk kapely se zjemnil a byla to dost odvaha na tehdejší dobu hrát bluegrass bez banja a s dívčím vokálem, ale vyplatilo se to. Nakonec, kdo si poslechl např. některá CD Tonyho Rice nahraná bez banja , jistě mi dá za pravdu, že nejen na banju stojí tento druh muziky. Další pravdou je, že jsme nikoho nekopírovali a část věcí co jsme hráli a hrajeme není typicky bluegrassových, takže nám to umožnilo hrát jak na bluegrassových akcích, tak na folkových festivalech. To nás bavilo a pořadatelé rádi vítali zvláštní "sound".

Video z r.1997 , Bluegrass marathon - ukázka (12 MB)

Pozn.: Část našeho repertoáru ( texty ) - některé i z tohoto videa , od nás převzaly v době naší " následné umělecké pauzy " některé kapely. Tyto písně, pokud již někde byly natočené na ofic. deskách, jsme ze svého repertoáru vyřadili.

Ale tak už to chodí, nic netrvá věčně a stalo se , že basák Honza Černý se stěhuje za prací do Českých Budějovic. Navíc má čerstvou rodinu a je jasné, že dojíždění je pouze dočasná záležitost. Adekvátní náhradu a parťáka za Honzu jsme nenacházeli a přestávka kterou jsme si dali se protáhla na dlouhých 6 let. Honza Bíba mezitím vzal laso od pražského Vabank Unit , Albína začala hrát s Bluegrass Collection a já jsem si na chvilku odskočil od kytary a asi rok jsem hrál na banjo s plzeňskou Carrabinou.

Právě na jednom zářijovém BG maratónu v Borovanech jsem si při ranním sessionu uvědomil, že Regressu a jeho písniček je škoda a že je čas s tím něco udělat. Pak už to šlo celkem v pohodě - popil jsem s banjistou Ondrou Pethsem , který je posluchačům známý především z letitého působení v Blue Gate a nyní i pražského Flashbacku, další naskočil vynikající kontrabasista Pája Hudy, který se hraním klidně může živit, na mandolínu jsme s Ondrou našli nováčka, ale nadějného muzikanta Pavla Kulišana a kvintet doplňuje původní zpěvačka Regressu Jitka Justová. Rok se s rokem sešel, odehráli jsme několik koncertů a recitálů a Ondra t.č. hrající ve dvou kapelách se rozhodl v Regressu skončit a věnovat se naplno své druhé skupině, což nám následně způsobilo jisté potíže a výpadek z hraní. Trochu jsme tápali v jakém složení budem pokračovat, ale nakonec to dobře dopadlo a v sekci O kapele se dozvíte aktuální sestavu.

Tak to by bylo a zbývá vypsat všechny bývalé členy a popřát Vám příjemný a pohodový poslech na našich vystoupeních.

Roman MiškovčíkZ bývalých členů :
Marek Miškovčík, Petr Klement, Petr Vrobel, René Duras, Pavel "Klobouk" Kloboučník, Honza Černý, Jan Bíba, Albína Pethsová (Moričová), Jitka Justová, Pavel Kulišan